Zástupce: Jana Zelinková
Stručný popis činnosti výboru: to present through the AAE the views of the actuarial profession in the EU on matters of concern to the profession in the fields of Investment and Financial Risk to the EU Institutions, particularly the European Commission and the European Parliament and, where appropriate, to other organizations.
1. 4. 2022 On-line meeting (Petr Pošta)
Souhrn informací naleznete ve společné prezentaci s Risk management committee zde: 20220408_AAE_RMC+IC
Zde vybrané shrnutí:
Risk management committee projednala detailně změny v SII navrhované Komisí na základě rady EIOPA s důrazem na odlišnosti návrhů Komise oproti původním záměrům EIOPA. Padla zmínka o paralelním procesu revize v UK, možná bude podrobněji diskutováno na příštím jednání.
Pracovní skupina zaměřená na udržitelnost a klimatická rizika představila předfinální verzi dokumentu Sustainability issues and reputational risk for insurance companies and pension funds, který se zabývá praktickými implikacemi reputačního rizika souvisejícího s tématy udržitelnosti a změn klimatu. Text je k dispozici na stránkách AAE.
Padla výzva k připomínkám k chystané Insurance Resolution and Recovery Directive, která ve spojení s drobnou změnou SII direktivy může představovat významné posílení pravomocí regulátorů ohledně ozdravných plánů a podobně. Taktéž RMC uvítá připomínky k chystanému povinnému auditu SII bilance.
Byly krátce komentovány nové obecné pokyny EIOPA ke contract boundaries, které představují spíše upřesnění předchozí verze. Na příštím jednání bude detailnější rozbor včetně příkladů z různých evropských trhů.
Bylo prezentováno porovnání risk managementu v rámci pojišťovnictví a penzí (IORP). RMC udělá průzkum, do jaké míry se členové asociace věnují risk managementu v penzijním segmentu.
Registruje se zvýšený zájem regulátorů o zahrnutí tématu systemického rizika do procesu ORSA.
V oblasti digitalizace a ERM mimo finanční sektor byly diskutovány některé zajímavé trendy a příklady. Namátkou lze zmínit risk management v oblastech energetiky či techu. Bylo konstatováno, že s výjimkou Číny se zatím zájem fintech společností soustředí mnohem více na bankovní sektor než pojišťovnictví. V oblasti cyber rizika je jako silné téma vnímáno riziko akumulace v případě nově objevených zranitelností, které činí potíže i velkým zajistitelům kvůli nemožnosti efektivní diverzifikace. Chybí zde dedikovaná pracovní skupina, která by témata systematicky pokryla.
15. 4. 2021 On-line konference – Risk Management Committee
Risk management committee standardně projednala review Solvency II.
Dále byla představena AAE Communication working Group její předsedkyní, Gunn Albertsen. V této souvislosti byly připomenuty i Actuarial Days organizované na začátku června se žádostí o jejich propagaci – sdílím proto odkaz https://actuary.eu/european-actuarial-days-2021-ead2021/
Zároveň běží výzva k hledání sloganu pro AAE – zapojit se můžete do 23. 5. 2021 ( Finding a slogan for the Actuarial Association of Europe (AAE) Survey (surveymonkey.com) )
Vybrané pracovní skupiny sdílely své výstupy – za reputační rizika stručné summary provedeného výzkumu mezi členskými asociacemi (na podzim jsme probírali na pracovní skupině ČSpA), v současné době ale ještě není k dispozici ucelený výstup.
Pracovní skupina zaměřená na udržitelnost prezentovala svůj An update on developments in the area of Sustainability and ESG issues relevant to the RMC.
- Toto téma je významné a AAE věří, že jak držitelé aktuárské a riskařské funkce, tak obecně aktuáři by se jím měli zabývat. Je nutné se dívat do budoucnosti a riziko zohlednit v upisovacích a souvisejících rizicích – toto bylo diskutováno i u virtuálního kulatého stolu na toto téma 23.3.2021. Pro EIOPA je toto též významným tématem, další materiály je možné dohledat zde
- https://www.eiopa.europa.eu/content/eiopa-consults-supervision-use-climate-change-scenarios-orsa_en?source=search
- https://www.eiopa.europa.eu/content/irsg-advice-supervision-of-use-of-climate-change-risk-scenarios-orsa
- https://www.eiopa.europa.eu/sites/default/files/publications/supervisory_statements/jc-2021-06-joint-esas-supervisory-statement-sfdr.pdf
- EIOPA předpokládá, že své finální stanovisko spolu s feedbackem na konzultaci zveřejní letos na jaře.
- AAE souhlasí, že posuzování těchto rizik by mělo být součástí ORSA, a to nejen v krátkodobém, ale i dlouhodobém horizontu (dva scénáře). Kromě kvalitativního a kvantitavního posouzení je kladen důraz také na monitoring tohoto rizika a na zavádění opatření k jeho řízení. AAE též navrhuje se na toto riziko zaměřit jako na Long Term Assessment (LTA) a provádět jeho analýzu méně častěji než ORSA (např. jedenkrát za 2-3 roky). Toto posouzení by pak bylo součástí ORSA, ale neposuzovalo by se každoročně vzhledem k charakteru tohoto rizika.
- Riziko klimatu je bráno jako součást systémového rizika.
- Nově byl publikován index European Extreme Events Climate Index (E3CI, www.ifabfoundation.org/e3ci/). AAE definuje novou pracovní skupinu, která se bude tímto tématem zabývat a nahradí pracovní skupinu předchozí.
Diskutována byla budoucnost kulatého stolu pro CROs, která trpí nedostatkem dobrovolníků, kteří by se o téma starali. Obecně je momentálně v RMC více témat, než kapacit, dobrovolnící se hledají a pokud byste měli zájem přispět, určitě se hlašte!
Příkladem takového tématu je Modelling and digitalisation, kde je poptávka po dobrovolnících zabývajících se rizikem modelu, cyber riskem, trendy v digitalizaci a souvisejícími riziky a i novějšími modelovacími technikami (např. viz Braun et al. (2021). A Quantum Algorithm for the Sensitivity Analysis of Business Risks. ArXiv:2103.05475v1 [quant-ph]).
8. 10. 2020 On-line konference – Risk Management Committee
COVID-19
Frank Schiller návazal na svoji prezentaci z minula, zdůraznil tentokrát výrazný aspekt této pandemie – nechová se ve všech zemích stejně, protože vlády se chovají odlišně. Je tedy velice obtížné predikovat další vývoj, protože se vlastně jedná o predikci politických opatření.
Z hlediska makroekonomických dopadů má daleko větší dopad „lock-down“, než virus samotný (přestože je úmrtnost vyšší, než dlouhodobý průměr, ale ne zase až tak výrazně).
Koncept „VUCA“ z anglických slov – pandemie je VUCA, tedy „volatile, uncertain, complex, ambiguous“. Proto i strategie, jak jí čelit, by měla být VUCA, tentokrát ale „vision, understanding, clarity, agility“.
Update z pracovní skupiny Solvency II
Update z procesu review solvency II, diskuse k extrapolaci bezrizikové úrokové křivky a výpočet volatility adjustmentu.
Odkaz na risk dashboard EIOPA s tím, že v červenci byla stále považována za dominantní hlavně makro rizika, kreditní a tržní, nikoliv upisovací – kontext toho, že se EIOPA zaměřuje spíše na aktivní rizika.
https://www.eiopa.europa.eu/tools-and-data/risk-dashboard
SUSTAINABILITY AND ENVIRONMENTAL, SOCIAL AND GOVERNANCE (ESG) ISSUES
Diskuse nad dalším směřováním pracovní skupiny – téma je nejednoznačné, zasahuje mnoho dalších rizik (upisovací, investiční, operační, reputační, dodavatele, klienty, právní, compliance, business risk, …) a mnoho oblastí (prising, reserving, ORSu celkově, ALM, …). Zároveň existují v rámci aae další iniciativy na dané téma.
Vzhledem k šíři tématu doporučují, aby každá firma měla mít svůj Sustainability risk framework, kde by reagovala na výše uvedené.
Pracovní skupina možná připraví webinář/seminář na toto téma.
European Safe Assets
Malcolm Kemp v rámci updatu na toto téma nasdílel následující zajímavé odkazy:
An ECB paper on “How could a common safe asset contribute to financial stability and financial integration in the banking union?”
https://www.ecb.europa.eu/pub/fie/article/html/ecb.fieart202003_02~2b34819f75.en.html
A recent EU investor presentation:
https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/economy-finance/eu_investor_presentation_en.pdf
The EU’s Next Generation EU recovery effort and the associated Recovery and Resilience Facility, e.g.
https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/european-council/2020/07/17-21/
Reputační & „conduct“ rizika
Pracovní skupina (jejímž jsem členem) si klade za cíl zmapovat problematiku reputačních rizik v jednotlivých zemích. Některé země totiž reagují na „conduct“ risk novou regulací a v rámci EU je pravděpodobné, že se jednotlivé dozory budou od sebe vzájemně inspirovat. Připadá nám proto důležité porovnat si aktuální problémy v jednotlivých zemích a pokusit se je vyhodnotit nejprve kvalitativně a následně pokud možno i kvantitativně. Bude distribuován do jednotlivých zemí dotazník na toto téma – ráda bych diskutovala na nejbližší pracovní skupině ČSpA.
2. – 3. 4. 2020 On-line konference – Risk Management Committee
COVID-19
Jak již zmíněno v rámci společné části s Insurance committee, AAE zvažuje vytvoření pracovní skupiny na toto téma – dopad probíhající epidemie je na obě strany bilance všech pojišťoven. V rámci risk committee již tedy téma nebylo významněji diskutováno, pouze doporučeny následující zdroje pro čerpání informací.
· https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports
· https://partnerre.com/opinions_research/covid-19-cmo-update-and-overview-3rd-edition/
· https://www.soa.org/resources/research-reports/2020/impact-coronavirus/
Zároveň Frank Schiller připravil jednoduchý Excelový spreadheet, který dává dohromady údaje z vybraných států (Švýcarsko, Itálie, Španělsko, Německo a Velká Británie) a snaží se predikovat vývoj epidemie – zájemcům z řad plných členů mohu tento Excel nasdílet
Z hlediska dohledu je možné, že různé státy povolí určité úlevy pojišťovnám na hranici solventnosti. Ve Francii se dokonce připouští možnost, že by pojišťovna mohla zahrnout i „with profit reserve“ do svého kapitálu. Bylo k tomu ale nadefinováno tolik podmínek, že toho pojišťovny spíše nevyužijí (a samozřejmě s sebou takový krok nese i reputační riziko).
IFRS17
Na téma IFRS17 existuje pracovní skupina připravující diskusní materiál na téma „Role aktuárů ve vztahu k IFRS17“ – myšlenka prosazení formální aktuárské role, která by měla odpovědnost za provedení aktuárského ocenění (jednalo by se o první linii obrany).
Zároveň nadneseno téma IFRS 9, kde nově definovaná pravidla vyžadují prospektivní hodnocení pro instrumenty s pevnou úrokovou mírou. Zde by mohla být využita kvalifikace a znalosti aktuárů – hledají se dobrovolníci, kteří by vytvořili pracovní skupinu na toto téma.
Sustainability and Environmental, Social and Governance Issues
Bylo by dobré vytvořit climate change index – existuje pracovní skupina v rámci RMC, která se zabývá myšlenkou vytvořit vlastní model v R nebo v Python. Obdobný index již existuje v Severní Americe a Austrálii, bylo by tedy dobré vytvořit analogický v Evropě (odhadem v horizontu jednoho roku).
Systemic risk and macroprudential policy
Upozornění na ESRB materiál týkající se systemického rizika: https://www.esrb.europa.eu/pub/pdf/reports/esrb.200226_enhancingmacroprudentialdimensionsolvency2~1264e30795.en.pdf
CRO Round table
Projekt bude pokračovat, v tuto chvíli ale bez konkrétního termínu. Další informace na příštím setkání RMC na podzim.
Reputační riziko
V rámci RMC existuje pracovní skupina zabývající se reputačním rizikem z hlediska férovosti produktů (jsem členkou této skupiny). Cílem je posbírat zkušenosti mezi členy, co je v jednotlivých státech považováno za nefér vůči klientům a jak proti tomu jednotlivé dohledy postupují. V tuto chvíli připravujeme dotazník, který by byl rozeslán v rámci RMC a kterým bychom se pokusili tyto zkušenosti zmapovat.
11. 10. 2019 Vídeň (J. Zelinková) – Panel Discussion „New and old risks in finacial instruments/institutions“
Mag. Andreas HELL – Financial Market Authority Austria
– Spatřuje velké množství pobídek a konfliktů zájmů v celém investičním procesu, jako příklad uvedl schválení interního modelu – společnost si nechá schválit interní model pouze kvůli úspoře kapitálu, používáme pak ale pro řízení ty správné nástroje?
– Komplexnost modelů a konceptů – např. dynamický VA – rozumí tomu top management a opět – je to ten správný nástroj pro řízení?
– Cyber risk – neignorujeme jej? Jsme dostatečně rychlí v reakci na něj?
Solvency II dává pojišťovnám svobodu – došlo k odstranění investičních limitů atd. – to je ale zároveň výzvou pro dohled – jak ověřit, že risk management pojišťoven je na dostatečné úrovni řídit akceptovaná rizika?
V reakci na komplexnost interních modelů přiznává, že při kapacitě kterou jim může dohled věnovat, jim dohled nemůže rozumět (ani těm, co schválil).
Brokers – prodejci prodají cokoliv, za co bude velká provize, nezáleží to na charakteru produktu, ale na jejich odměně.
Malcolm KEMP (Chairman Risk Management Committee AAE)
– Úrokové riziko je velice komplexní ve smyslu, že vystavuje zátěžovým situacím najednou banky i pojišťovny
– Etika – např. aktuální problémy missellingu v UK, ale i jinde
– Cyber risk, risks related to digitalisation
Záporné úrokové sazby nejsou novým rizikem – vždy tady byly, jen jsme je neviděli. To samé platí o rizicích spojených s digitalizací.
Dohled by měl být pojišťovnám partnerem.
Dipl. Ing. Manfred RAPF (President of the Actuarial Association of Austria)
– Dlouhodobý business (zejm. anuity) by se při správě neměl rozdělovat do kratších časových úseků, jako se tomu někdy děje – je nutné k němu přistupovat komplexně
– Citlivá data (např. zdravotní) musíme chránit a garantovat jejich bezpečnost, bez toho neuspějeme
– Regulatorní/politické riziko
o Solvency II není to, co klienti pojišťoven chtějí
o Interní modely příliš komplikované
o Produkuje se obrovské množství dokumentace
o Daňové zákony nejsou konzistentní
o Vznikají příležitosti k „Supervisory arbitrage“ z hlediska pojišťoven
o Orgány dohledu využívají „gold plating“ a vyžadují po pojišťovnách často více, než musí
o Existují případy, kdy prostředky penzijních fondů byly převedeny na stát
Mag. Andreas KOESSL – Uniqa Management Board
– Spatřuje tři dimenze vývoje:
1. digitalizace, umělá inteligence – některé „digitální“ pojišťovny jsou schopny stlačit svoje expense ratio pod 10 %
2. očekávání generací Y a Z – součástí životního stylu jsou digitální nástroje, poptávka po flexibilních a krátkodobých (1 měsíc atp.) produktech
3. Technologičtí obři – Amazon, Google, Alibaba, … – mají obrovské množství dat a umí s nimi pracovat
Uniqa již více než dva roky neprodává životní pojištění s garancemi. K úvaze dává, zda by se pojišťovny měly přesunout i do souvisejících služeb (zdravotní, péče o nemocné a seniory, …) – to by zároveň ale vyžadovalo nové znalosti a zkušenosti.
11. 10. 2019 Vídeň (J. Zelinková)
1. CRO Round Table held on Friday 16 November 2018 in Brussels
– Should be established a platform for knowledge sharing and possible discussions between CROs – it is not necessary to meet every year, may be every other year
– Tasks: to do a dedicated webpage on AAE to discuss issues, share experience – platform for communication
– Later, if some physical meeting happens, it can be recorded and shared on Actuview
2. Solvency II WG
Field tests for the undertakings published – changed taxonomy and other things – it is worth to try to fill it in to provide feedback by 31 January 2020 – not primarily risk agenda, just for info. Changed approach in terms of percentile reporting.
Replacement of Macaulay duration by effective duration?
3. Operational risk
Draft of paper available for comments and will be presented at the December webinar. Can be shared – I am attaching. At the moment written by “four individuals” and need to be approved by Board AAE to be presented as a position paper of AAE – will be done.
Presented to European congress of actuaries – might be available on Actuview later.
4. Risk management aspects for IORPs
To discuss actuarial involvement in risk management for IORPS, in the light of EIOPA guidelines to national supervisory authorities on IORP II risk and governance disciplines, available at:
https://eiopa.europa.eu/Pages/News/EIOPA-issues-opinions-on-governance-and-risk-management-of-pension-funds.aspx.
5. Solvency II Risk Margin
Document prepared by working party of the Institute and Faculty of Actuaries:
The WG will further continue in their work – opened for volunteers.
6. IFRS 17
Not primarily risk topic, few local experiences:
– German association is discussing the inconsistency of interest curves and pushing for consistency.
– Hungary – solving local specific issues
7. Sustainability and Environmental, Social and Governance Issues
To discuss RMC involvement in this area.
Actually covered by IAA – we did not identify any special European topic, but we should follow this risk. On the asset side, it is happening more (e.g. rating agencies). Suggested analogy with asbestos claims.
8. Systemic risk and macroprudential policy
Presentation by Frank Schiller.
9. European Safe Assets
Paper prepared by Malcolm Kemp, already presented already at the joint mtg
More discussion than during the joint meeting:
– this does not help, we still have the same volume of the safe assets and creating a CDO on their tower does not help to solve the situation.
– save countries do not want to issue more debt (that is why they are safe)
– overall, trying to solve the insufficient volume of safe assets, does not solve the low returns at all
10. Calibration and Validation of Economic Scenario Generators
The “working group” focused in its work on risk neutral part – best estimate calculation. No capacity to cover this further, can be linked together with the discussion on IFRS17 interest rate curve
11. Conduct and Reputational Risk
To discuss a work stream, presented by Tomasz Kryłowicz.
Idea to do a survey – to find out situation in different countries
– place it on a CRO roundtable agenda?
I promised to share CZ experience with Tomasz.
12. Contribution to well-being of society and concern for the public interest
One of the SOs of AAE – quite a few of the above projects contribute to this – will be highlighted in the mtg minutes, but no specific action needs to be taken.
13. Summary and overview of the RMC work
Version for discussion.
In generally, new topics are welcome, but also new volunteers – there is not enough capacity. I promised to support the CRO table activity and the Reputational risk.
20. – 21. 9. 2018 Utrecht (J. Šváb, M. Šimurda)
Diskutovali jsme propagaci aktuárů v risk managementu. Pracovní skupinka připravila velmi zajímavý dokument se SWOT analýzou, identifikací zainteresovaných osob a návrhem komunikační strategie. RMC připraví leták pro interní použití v rámci profesních organizací. Uvažuji, že si připravím nějaké myšlenky z tohoto dokumentu na předvánoční seminář, který jinak bude spíše o historii. Také toto téma můžeme zkusit využít v rámci komunikace 100 let. Dokument se v některých ohledech opírá o CERA, měli bychom v tomto směru něco udělat.
Irská asociace má databázi zdrojů z oblasti řízení rizik
Zvažuje se příprava článku o možném využití aktuárských přístupů a dovedností při řízení operačních rizik (posílení kvantitativní stránky). Následná diskuse řešila do jaké míry jsou v řízení operačního rizika problémem výpočetní přístupy a do jaké míry data a kvalitativní přístupy. Diskuse tíhla spíše k závěru, že problémem jsou data, jejich dostupnost a konzistence, a znalost kvalitativních postupů, než výpočetní postupy, které jsou dobře známé a standardní. Není ale jasné, jaký by byl vztah nových materiálů AAE k těm existujícím například od IOR (institute of operational risk), který má řadu publikovaných standardů relevantních pro řízení rizik.
I na RMC se řešilo IFRS17, tentokrát z pohledu řízení rizik, nicméně prezentace byla tatáž jako na IC.