Aby byla práce s touto stránkou příjemnější, využíváme soubory cookies.
? 

Spolek československých pojistných techniků v Praze

Printed from https://www.actuaria.cz/publikace-spolek.html

Dagmar Slavíková:
Spolek československých pojistných techniků v Praze
Vyšlo: 2019/9, stran: 128, vydavatel: MatfyzPress, ISBN: 978-80-7378-396-9 (tištěná publikace), ISBN: 978-80-7378-397-6 (elektronická publikace)
publikace vydaná ČSpA v rámci oslav 100. výročí založení spolku

 

Spolek československých pojistných techniků v Praze byl prvním dobrovolným sdružením aktuárů na našem území.

Úzké sepětí historie spolku s dějinami Československa dokazuje vývoj jeho oficiálního názvu.

Na přípravách založení spolku se začalo pracovat v roce 1918 ještě před vznikem Československa, proto také název uvedený v prvních stanovách zněl Spolek českoslovanských pojistných techniků v Praze. Povolení k jeho ustavení vydané v prosinci 1918 však už znělo na Spolek československých pojistných techniků v Praze a tento název se také (ve zkrácené verzi) používal. Až po ustálení politické situace a následné změně stanov v roce 1926 zněl oficiální název Spolek československých pojistných techniků v Praze.
Vyhlášení protektorátu Čechy a Morava v roce 1939 však přineslo další změnu stanov, kdy veškeré zmínky o tehdy zaniklém Československu musely být odstraněny a spolek byl donucen upravit svůj název na Spolek pojistných techniků v Praze.
Po skončení druhé světové války už skupina neměla sílu na plné obnovení své činnosti. Události února 1948 vedly k zániku spolku v lednu 1951 a na dlouhou dobu přerušily kontinuitu aktuárské profese.
Česká společnost aktuárů založená v roce 1992 však dokázala na historický odkaz Spolku československých pojistných techniků navázat. Jako jeho nástupce je uznávána doma i v zahraničí.

 

Z publikace čerpala výstava ke 100 letů spolku, která se konala v září 2019 v rámci konference Budoucnost profese pojistných matematiků. Texty z této výstavy najdete v tomto souboru.